Daha önceki yazılarda da görebileceğiniz üzere, dandik dizüstü bilgisayarıma bir adet Sandisk Ultra II 240 GB SSD almıştım. Aynı bilgisayarda bulunan HDD ile yaptığım karşılaştırmayı yine o postta bulabilirsiniz.
Artık o SSD yepyeni bir masaüstü bilgisayarda yaşıyor. Dolayısı ile bir karşılaştırma daha yapabileceğiz. Yeni bilgisayar Asus H110M-D anakart ve Intel 6402P işlemci ile çalışıyor. Sonuçlar dehşet verici bir şekilde farklı. Önce eski dizüstü bilgisayardaki performansına tekrar bakalım.
![](https://i0.wp.com/blog.cemunalan.com.tr/wp-content/uploads/2019/02/capture.png?resize=300%2C271&ssl=1)
Ve şimdi aynı SSD’ye yeni masaüstü bilgisayarda bakalım.
![](https://i0.wp.com/blog.cemunalan.com.tr/wp-content/uploads/2019/02/yeni-pc-ssd.png?resize=300%2C275&ssl=1)
Oha. Böyle bir şey beklemiyordum.
Açıkçası biraz performans artışı bekliyordum, yalan değil. Ancak rastgele 4 kilobayt okuma ve yazma hızlarında 3-4 kat artış beklemiyordum… Zira günlük hayatta hız hissayıtnı temsil eden önemli bir gösterge bu 4 kilobayt. Örnek olarak, işletim sistemi başlatılırken bir sürü farklı lokasyondan bir sürü farklı ufak dosyaya ulaşma işlemi biraz buna benziyor. Dolayısı ile mutluluk verici.
Leave a comment