blog.cemunalan.com.tr

Bu Blogu Jekyll’a Taşıdım

25 Mayıs 2016

Evet, bir kaç ay önce gelen yazıdan tahmin edileceği üzere Jekyll’ı incelemiştim ve sonunda kendi blogumu da aktardım. Neden mi?

  1. Geçmiş yazılara gidince görebileceğiniz gibi, ciftehavuz.com’da bir newsletter başlatmıştım. Ama açıkçası düzenli paylaşım yapamadım. Onun pişmanlığı ile 2 senedir varolan blogumu onla birleştirmeye karar verdim. İçerik blogdan, isim ciftehavuz.com’dan.
  2. Merak.
  3. GitHub pages üzerinde rahat host edebilme. Yazdığım yeni yazıları git aracılığı ile terminalden gönderebilme avantajı. Ve en güzel, Sublime Text ile Markdown olarak yazılarımı yaratma keyfi. WordPress’in wysiwyg editörüne kıyasla kat be kat keyifli. Şu anda mutluyum mesela.
  4. Başka da bi sebebi yok. İleride pişman olur muyum bilmem. Kod örnekleri hala bi garip. Markdown ile yazı yazarken nasıl resim koyulur onu bile bilmiyorum bu aşamada.

Hedefler:

  1. Arduino ile alakalı tüm yazıların üzerinden geçmek, kodları tekrardan çalıştırmak. Yazdıklarımı düzenlemek ve güncellemek. Burayı kendim için tuttuğumu söylemiştim. Tekrardan bu yazdıklarımı internette bilumum kaynaklardan hatırlamak zorunda kalmayacağım için mutluyum. Her şey burada ve hazır.
  2. AVR programlamaya geri dönmek. AVR Studio 6 kullanmak istiyorum ancak bilgisayarım yetersiz. Bunun üzerinden geldikten sonra buraya da onla alakalı içerikler koymak istiyorum. Oldukça fazla şeyi unuttum ve toparlarken buraya yazma niyetim var.
  3. Çevre Mühendisliği ile alakalı şeyler yazmak. Biliyorsunuz daha önce bahsetmiştim. Çevre Mühendisliği ile alakalı en temel bilgiler ders kitaplarına sıkışmış durumda. Pratik bilgiler, insanların yakınında olması gereken bilgiler çok uzaklarda. Ben bildiklerimi basit bir şekilde buraya aktarmak, basit bir şekilde yavaş yavaş açıklamak istiyorum. Bu çabamın ilkini burada bulabilirsiniz.
  4. WordPress.com’dan Jekyll’a nasıl geçilir basit bir yazı yazmak, karşılaşılacak sorunları, Jekyll’ın yetersiz kaldığı alanları söylemek istiyorum.

İşte böyle. Sublime Text ile blog yazmak ayrı bir keyifmiş.

Güncelleme: Bu blogu bu sefer de WordPress’e taşıdım. Neden ve nasılını okumak isterseniz bir yazı yazdım.

Leave a comment